Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... legalizare act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

legalizare act vanzare cumparare

cat costa si cum se calculeaza valoarea ce trebuie platita pt un act de vanzare cumparare a unui apartament cu valoare de 70000 ron?exista un procent fix stabilit prin lege ,ori o grila cu valori minime si maxime, sau fiecare notar are tariful sau?in principiu ma intereseaza cat ar trebui sa platesc pt a legaliza acest act?cine suporta cheltuielile,vanzatorul sau cumparatorul ?
alta intrebare: in cadrul programului prima casa este permisa vanzarea-cumpararea unui apartament intre frati sau intre parinti-copii?va multumesc.
Taxele notariale depind de pretul apartamentului si/sau valoarea de expertiza. Expertiza dupa care lucreaza notarii este aceasi la fiecare birou notarial din judetul unde sunteti Dvs., unde e imobilul pe care vreti sa il intabulati. Bineinteles puteti avea surprize sa platiti mai mult la un notar sau taxele minime, de expertiza, la alt notar, depinde de politica de lucru a fiecarui birou notarial. Valoarea de expertiza a imobilului se calculeaza de catre notar, in functie de zona in care se incadreaza, dupa strada, si cate camere are apartamentul/ sau dupa caz (judet) cati metrii patrati are.
Cumparatorul plateste onorariul + Tva la onorar + taxele de inscriere in Cartea funciara,
Vanzatorul plateste impozitul pe tranzactie de 2%, din valoarea de calcul a taxelor, daca a dobandit imobilul de mai de mult de 3 ani sau 3% daca nu au trecut inca 3 ani de cand l-a dobandit in proprietate + taxele de comandare a unui extras de carte funciara de autentificare de 40 lei in regim normal, 2 zile, sau 200 lei in regim de urgenta, in aceasi zi, (cred ca aceste tarife sunt valabile peste tot in tara, dar nu sunt sigura)! CF-ul de autentificare numai notarul il poate solicita.
Va sfatuiesc sa va documentati bine inainte, sa nu faceti greseala de a trece un pret mai mic decat cel real in contract, mai ales daca vreti sa cumparati apartamentul prin credit programul Prima Casa.
Cred ca se poate cumpara in programul prima casa intre frati sau parainti, atata vreme cat indepliniti celalalte conditii cerute de acesta lege, si nu uitati ca dupa normele de aplicare ar trebui sa beneficiati de o reducere de 30% la onorariul notarial la contractul de vanzare cumparare + 30% la contractuld e ipotecare, iar daca cumparati un apartament nou, de la o firma, si inca nu ati beneficiat, puteti beneficia si de achizitionarea apartamentului cu cota de TVA redusa de 5 %.
cum pot sa legalizez contractul d casa finca il am doar cel d vanzare cumparare si stau d 11 ani in acea casa si acum nu stiu cum sa intebulez casa sau sa legalizez contractul finca am probleme cu casa acumsi cat mar costa intebulatul varog mult daca imi puteti spune multumesc multgabi_br.ro a scris:

cat costa si cum se calculeaza valoarea ce trebuie platita pt un act de vanzare cumparare a unui apartament cu valoare de 70000 ron?exista un procent fix stabilit prin lege ,ori o grila cu valori minime si maxime, sau fiecare notar are tariful sau?in principiu ma intereseaza cat ar trebui sa platesc pt a legaliza acest act?cine suporta cheltuielile,vanzatorul sau cumparatorul ?
alta intrebare: in cadrul programului prima casa este permisa vanzarea-cumpararea unui apartament intre frati sau intre parinti-copii?va multumesc.