Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se procedeaza la cumpararea unui imobil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se procedeaza la cumpararea unui imobil?

doresc sa cumpar un apartament la 20.000 euro
cat ma costa toate actele atat ca vanzator cat si cumparator ?
mai exact ce trebuie sa platesc si la cat ma ajunge la final .
Vanzatorul achita extrasul de carte funciara (40 lei sau, la urgenta, 200 lei) plus impozitul pe venitul din transferul proprietatii imobiliare (procent din pret, depinde daca are apartamentul pana in 3 ani - 3% sau de peste 3 ani - 2%). Cumparatorul achita onorariul notarului public plus taxa de intabulare, adresati-va unui notar pentru sumele exacte.
puteti beneficia de o reducere daca actul va este redactat de un avocat.
mergeti in 3 locuri, onorariile pot sa fie diferite...
iar daca gasiti vreun apartament in executare la vreo banca, il luati si scapati de taxe notariale, de impozitul pe tranzactie. Aici veti plati doar la Cartea Funciara cand va veti inscrie dreptul de proprietate. Asta oricum platiti in oricare dintre cazuri.