Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale am o problema de rezolvat pentru facultate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

am o problema de rezolvat pentru facultate

S.C. X S.A. inregistreaza in pasivul bilantului contabil o datorie catre un creditor (Y) derivata dintr-un contract de imprumut. Societatea hotaraste sa isi majoreaze capitalul social prin emisiune de noi actiuni, oferind toate actiunile emise catre creditorul Y, valoarea de emisiune (valoarea nominala plus prima de emisiune) fiind egala cu valoarea imprumutului. Imprumutatorul accepta actiunile oferite si le subscrie, devenind astfel actionar al societatii.

Z, actionar minoritar al societatii, care ar fi vrut si el sa subsrie in cadrul operatiunii de majorare, ataca AGEA pentru faptul ca actiunile emise, fiind oferite doar creditorului Y si nu tuturor actionarilor pro-rata, ii este incalcat dreptul de preemptiune.

Societatea X, prin consiliul de administratie care a propus AGEA operatiunea de majorare, se apara spunand ca aceasta nu a fost o majorare de capital prin emisiune de noi actiuni in schimbul a noi aporturi (caz in care Z ar fi fost indreptatit sa participe), ci este o conversie a unei creante in actiuni (compensare a unei creante prin actiuni), iar Z nu era (si) creditor al societati, astfel incat sa beneficieze de conversie a creantei sale in actiuni. In plus, administratorii lui X arata faptul ca, prin stabilirea unei prime de emisiune calculata in functie de valoarea de piata a societatii, actionarii vechi (deci inclusiv Z) nu sunt prejudiciati.

Ce va decide instanta?
Judecătorul va aplica următoarele norme
Legea 31/1990:
Art. 217. - (1) Dreptul de preferinta al actionarilor poate fi limitat sau ridicat numai prin hotararea adunarii generale extraordinare a actionarilor.

(2) Consiliul de administratie, respectiv directoratul, va pune la dispozitie adunarii generale extraordinare a actionarilor un raport scris, prin care se precizeaza motivele limitarii sau ridicarii dreptului de preferinta. Acest raport va explica, de asemenea, modul de determinare a valorii de emisiune a actiunilor.

În consecință, instanța va constata lipsa raportului scris de justificare a ridicarii dreptului de preferinta sau va constata lipsa hotaririi exprese de ridicare a dreptului de preferinta.

In lipsa hotaririi exprese de ridicare a dreptului de preferinta, se aplica art. 216(1).
Adică dreptul de preferință este în vigoare.

Instanta va admite cererea actionarului minoritar și va anula Hotarârea AGEA.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic