Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este limita minima a sporului la salariu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este limita minima a sporului la salariu ?

In conformitate cu art.132(3) din Codul Muncii , salariatul beneficiaza de un spor la salariu in cazul in care repausul saptamanal i s-a acordat intr-o alta zi ( decat sambata si duminica ) .
Inteleg ca acest spor se stabileste in CCM sau CIM .
Totusi , exista vreo reglementare legala care sa fixeze limita ( minima) acestui spor ?
Multumesc anticipat pentru raspuns .
Buna ziua. Nu exista o limita minima sau maxima, de aceea trebuie sa o stabiliti dumneavoastra. (2%, 5%...............)