avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

In 2009 tatal meu a avut 3 abonamente la [editat] pe numele sau.Tot atunci a primit un telefon prin care i s-a spus ca a castigat 1000 de minute pentru ca era un client fidel.I s-a cerut datele personale si cele 3 numere de telefon.A doua zi au inchis cele 3 abonamente pentru ca figura cu o datorie de 900 lei. Datoria nu s-a platit si in prezent s-a strans suma de 2.590,06.Azi am primit de la o firma de recuperari somatie executare silita.O firma de recuperari te poate executa silit? Ce trebuie sa faca tatal meu ca sa nu ajunga la executare silita? Se poate sa plateasca aceasta suma esalonat?
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2011
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 20:08, 17 Mai 2011
Firma de recuperare va poate executa silit numai in baza unei hotarari judecatoresti. Luati legatura cu cei de la [editat] si reesalonati datoria
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2011
ContSters20980, utilizator
Sa ia legatura cu firma de recuperari , sa verifice legalitatea inscrisurilor in baza carora se pretinde debitul si sa propuna respectivei firme o esalonare a platilor, la care fireste ca se vor recalcula dobanzile penalizatoare.
Este tactica celor de la firmele de telefonie mobila sa astepte cat mai mult timp ca facturile sa nu fie achitate de abonat, pentru ca au trecute niste penalitati de intarziere care le convin si care tripleaza suma neachitata de abonat. Nu asteptati sa va cheme in judecata pentru ca , datorita felului in care sunt concepute contractele si semnate de abonati, castiga aproape de fiecare data .
Prezentati/va la sediul indicat, pentru esalonare
lndines a scris:

Este tactica celor de la firmele de telefonie mobila sa astepte cat mai mult timp ca facturile sa nu fie achitate de abonat, pentru ca au trecute niste penalitati de intarziere care le convin si care tripleaza suma neachitata de abonat. Nu asteptati sa va cheme in judecata pentru ca , datorita felului in care sunt concepute contractele si semnate de abonati, castiga aproape de fiecare data .
Prezentati/va la sediul indicat, pentru esalonare


[ link extern ] /

Cum natura juridica a obligatiei debitorului este civila/raportul juridic dintre parti este unul civil, "debitorul"-de exemplu, ar fi putut invoca in speta anterior prezentata, "retractul litigios" (art.1402 C.civ.).

Executarea silita nu poate incepe fara existenta unui titlu executoriu -in sensul legii.Factura si contractul de prestari servicii nu sunt "titluri executorii".

Obs.:Rog frumos userii care au folosit identitati/nume in mesajele postate, sa le stearga/editeze, deoarece in forum se discuta ideea.Va multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie cesionata catre societate recuperari creante delia0286 delia0286 acum cativa ani(in 2006,2007 nu retin exact)am avut 2 abonamente concomitente la [FURNIZOR] incheiate pt o perioada de 2 ani.dupa aproximativ 1 an nu am mai ... (vezi toată discuția)
Datorii persoana decedata anabella27 anabella27 tatal meu a avut la cosmote doua abonamente. In anul 2009 unu din ele nu a mai fosy platit deoarece suma era f mare. cam dupa un an o firma e recuperari a ... (vezi toată discuția)
Executare silita de firma de recuperare cristina001 cristina001 Am si eu nevoie de ajutor Am un credit la o banca,l-am achitat 2 ani,am ramas fara loc de munca si nu am mai putut achita,as vrea dar nu pot acum.Banca la ... (vezi toată discuția)