avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general storno factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

storno factura

Buna ziua, in 2010 s-a primit pe mail o factura, s-a achitat si dupa cateva zile a venit originalul pe posta achitandu-se din nou din neatentie . Am observat acesta eroare de cateva zile, bilantul pe 2010 este depus. Cum pot sa corectez greseala?(Factura este introdusa de doua ori in contabilitate) Prin stornare? Ma puteti ajuta cu inregistrarile contabile ca sunt incepatoare si nu am mai facut niciodata asa ceva?Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2011
ContSters170028, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:01, 19 Mai 2011
Ce reprezenta factura. Poti face prin stornare dar trebuie sa scoti de pe la cheltuieli, pe unde ai bagat-o si de pe la contul 121. Trebuie sa faci rectificativa la declaratia 101. Vezi in ce luna ai introdus gresit factura pentru ca pentru 2010 s-au depus doua declaratii 101. Mai trebuie sa faci corectura in decontul de tva daca esti platitoare. Toate operatiunile de corectare le faci acum in luna mai 2011. Mai trebuie sa umblii si la declaratia 394(nu stiu daca se poate depune rectificativa la ea).
Lucrez la un ONG (Brasov), este vorba de o factura de prestari servicii IT, am inregistrat-o pe contul 628. Nu suntem platitori de tva...este corect sa fac stornarea 628 = 401 ( - 200 lei)?
Inregistrarea e 1174 = 401 -200

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplatitor tva emite facturi cu tva. DinuCristina DinuCristina Buna ziua Va rog respectuos sa ma ajutati in urmatoarea problema extrem de complicata . Ce trebuie facut pentru a indrepta greselile facute la o ... (vezi toată discuția)
Eroare contabila- omitere factura anul precedent vioop vioop Am o factura de mobilier cu data de 30 noiembrie 2011 care nu a fost inregistrata. Am constatat omiterea ei in luna ianuarie. Cum o inregistrez avand in vedere ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 1-2 1-2 Se depune declaratia 101 pentru ianuarie 2013, la firmele care au trecut cu data de 01.02.2013 la microintreprinderi? (vezi toată discuția)