Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare ore suplimentare din mai 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare ore suplimentare din mai 2011

Cum intrepretati prevederile art 119 alin (2) din Codul Muncii, cu modificarile din mai 2011? La alin (1) art 119 prevede compensarea orelor suplimentare prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calandaristice dupa efectuarea acesteia si apoi vine alin (2) care prevede, ca in aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru. Daca am considera ca in luna mai un salariat lucreaza 200 ore, inclusiv orele suplimentare , din lege putem intelege ca salariatul va beneficia de libere platite in urmatoarele 2 luni, dar si de salariu corespunzator numarului total de ore lucrate in luna (adica va fi platit cu 100% pentru 200 ore)? Daca interpretam ca se face compensarea doar prin ore libere platite ce rost mai are precizarea de la alin (2)?:O
dupa republicare art 119 are un alineat dar sa stiti ca am constatat cu aceasta ocazie ca exista pe piata mai multe forme actualizate ale codului muncii. eu aveam una din ele, asa ca ma scuzati si atentie marita la sursa de inspiratie.
Maria Dorina Tarcea a scris:

dupa republicare art 119 are un alineat dar sa stiti ca am constatat cu aceasta ocazie ca exista pe piata mai multe forme actualizate ale codului muncii. eu aveam una din ele, asa ca ma scuzati si atentie marita la sursa de inspiratie.

Buna dimineata!
Cea mai de incredere sursa de inspiratie este doar Monitorul Oficial, care costa doar 9.80 lei! Lectura cat mai placuta si utila!
leuca_luminita, utilizator
Maria Dorina Tarcea a scris:

dupa republicare art 119 are un alineat dar sa stiti ca am constatat cu aceasta ocazie ca exista pe piata mai multe forme actualizate ale codului muncii. eu aveam una din ele, asa ca ma scuzati si atentie marita la sursa de inspiratie.

In Sectiunea Utila era deja postat Codul Muncii republicat in varianta oficiala aparuta in Monitorul oficial .. prin urmare, nu cred ca am facut vreo afirmatie gresita cand am spus ca art.119 are un singur alineat ...de obicei, ne intereseaza forma actuala a Codului Muncii si nu cea veche.
Am si eu o nelamurire cu aceasta compensare.
De exemplu : in 20 mai (zi lucratoare) o persoana a lucrat :
- 8 ore normale de la 6 la 14
- 4 ore peste program de la 14 la 18
aceste 4 ore sunt peste numarul de ore normale care trebuie efectuate in luna mai.
Daca doresc sa ii compensez aceste ore cu timp liber in luna iunie, in 6 de ex, ii dau 4 ore libere pe care i le platesc ca ore normale de lucru, mai am vreo obligatie fata de el?
E suficient atat sau ar trebui sa i le platesc ca ore normale si cand le efectueaza in mai?
1. Daca se compenseaza cu timp liber platit, atunci, in urmatoarele 60 de zile ii acordati 4 ore libere platite, pe care le platiti ca si cele din programul normal de lucru;

2. Daca nu se pot compensa cu timp liber platit, pentru cele 4 ore suplimentare adaugati un spor de 75%...sau cat aveti prevazut prin reglementari intene (contract colectiv / regulament intern).