Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul

As vrea sa divortez de sotul meu,dar el nu este de acord,avem un copil de 1 si 6 luni,eu locuesc la parinti mei el la parinti lui,ne desparte o distanta de aproximativ 300km,el nu a mai venit la copil de 6 luni de zile.Si iam spus sa vina si sa mergem la tribunal sa divortam pe cale amiabila sa nu o lungim pan tribunal,foarte mult timp,si nu vrea.Ce as putea face in cazul in care depun cerere de divort si el nu se prezinta niciodata.In cat timp o sa se termine divortul si o sa pot divorta?
Cred ca trebuie sa faceti ceea ce simtiti.Daca sunteti hotarita sa divortati,faceti-o fara a mai lasa timpul sa treaca,oricum ati pierdut 6 luni.Este clar ca sotul nu va fi de acord,poate pentru ca nu-si doreste asta sau pur si simplu pentru a va sicana.
Hotarirea va apartine,doamna...:luck:
Daca sotul nu doreste calea amiabila veti avea nevoie sa dovediti motivele de divort.In procesele de divort sunt acceptate si rudele ca martori.Chiar daca sotul nu o sa se prezinte, daca procedura de citare va fi indeplinita , instanta va lua act de acest lucru si procesul se va desfasura si fara prezenta sotului .S-ar putea sa dureze suficient de mult, fiindca aveti si un copil minor si va trebui sa rezolvati si problema custodiei.