Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta CIC

Buna ziua,

Am o rugaminte: am o salariata aflata in CIC imi solicita deverinta pt medic familie si adeverinta ptr cresa. in adeverinta pt cresa trebuie sa-i scriu ce venit net are. pai nu are de la angajator. I-am spus ca nu pot sa-i eliberez adeverintele ptr ca are contractul suspendat si tb sa mearga la primarie sa-i elibereze ei si imi cere baza legala. ea mi-a dat ac baza legala urmatorul citat din codul muncii:
TITLUL II - Contractul individual de muncă
CAPITOLUL 4 - Suspendarea contractului individual de muncă
Art. 49. [felurile si efectele suspendarii]
(1) Suspendarea contractului individual de munca poate interveni de drept, prin acordul partilor sau prin actul unilateral al uneia dintre parti.
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2)
multumesc frumos!
Pentru medicul de familie puteti sa-i eliberati o adeverinta in care specificati ca are contractul suspendat iar pentru cresa salariata in cauza va prezenta cuponul sau extrasul de cont cu care incaseaza indemnizatia.