Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PRELUARE SOCIETATE PRIN CESIUNE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PRELUARE SOCIETATE PRIN CESIUNE

buna ziua, va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru urmatoarea situatie:
o societate aflata in inactivitate temporara (suspendata) este preluata de catre un asociat unic (administrator) prin contract de cesiune. s-au facut toate inregistrarile necesare la registrul comertului precum si un proces verbal prin care vechiul administrator raspunde pentru tot pana la momentul preluarii firmei de catre noul asociat. de asemenea s-a modificat sediul societatii si denumirea. firma este neplatitoare de tva si platitoare de impozit pe profit, nu are angajati.
intrabarile mele sunt urmatoarele:
1. vechiul administrator a pus la dispozitie un bilant la 12.2008 si 06.2009 precum si balanta aferenta. dupa aceasta data zice ca a primit derogare de la finante sa nu mai depuna declararii si bilant. din cate stiu eu bilantul trebuia depus pana la 31.12.2010, nu?. firma noua preia in contabilitate ca solduri initiale tot ce se gaseste in ultima balanta? noul administrator are obligatia sa plateasca datoriile fata de furnizori existente dinainte de preluare? ce se intampla cu soldul din casa (care exista doar teoretic acum)?
2. registrul comertului a emis facturi +chitante pe firma veche si pe firma noua - noul asociat poate sa le intregistreze in contabilitate pe amandoua (pt ca cuiul este acelasi)? asta insemnand ca se scad din soldul de casa deja existent la preluare?
3. mai trebuie mers la finante pentru ceva declaratii? sau doar se inregistreaza actele in contabilitate si in luna iulie se depune decl 100(profit)?
va multumesc si astept raspuns
1. Da. Incepeti cu soldurile din ultima balanta. Fostul administrator trebuia sa va predea toata arhiva, inclusiv autorizatii, etc.
Da. Ati preluat activul si pasivul. Verificati cu atentie in balanta daca apar ceva datorii. Eventual mergeti la finante si cereti o situatie la zi care apare in contul firmei.
Trebuia sa va dea acesti bani, sau daca nu, la preluarea firmei, dumneavoastra trebuia sa-l atentionati sau sa-i platiti mai putin cu acesta valoare.
2. Da.
3. Intrebati la ei, la finante. Urmatoarea data pentru depunerea declaratiei 100 este cu termen 25 iulie 2010.