Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general control de fond
Discuție deschisă în Contabilitate în general

control de fond

buna ziua ne-au anuntat pt un control de fond de la infintare administratori sau schimbat intre timp problema pe care am descoperito este urmatoarea si as dori sa stiu ce consecinte urmeaza in 2010 s-au adus actele firmei de catre primul administrator cu bilant la 2008 noi preluand balanta la decembrie 2008 dar fara situatia activelor la 06 . 2009 spunand ca doar atat a gasit am facut bilant la 2009 intre timp sa schimbat administratori acum vine primul administrator si spune ca a mai gasit si situatia activelor la 06.2009 cu balanta cu tot problema este ca sunt cateva facturi de la furnizori si cateva plati facute in luna 06 2009 adica dupa bilant ca nu am stiut ca exista .

In pct.36 din OMFP 3055/2009-in cazul unor erori ,nu va fi modificat bilantul aferent 2009.
Erorile constatate le corectam -vezi art.63 din 3055/2009 le corectam la data cand am constatat.
Se vor corecta pe seama rezultatului reportat-cele semnificative,cele nesemnificative(vb despre pragul de semnificatie) pot sa fie corectate pe seama contului de profit si pierderi-sunt acelea care nu influenteaza informatiile financiar contabile(adica nu influenteaza deciziile ec ale celor ce sunt interesati-asociati, actionari)
In notele la SFA va trebui sa prezentati informatii despre aceste erori.Le corectati in 2011 pe seama contului 1174, sau 121.
D.p.d.v fiscal conf. pct.13 din norme CF-veniturile,chelt inreg eronat se corecteaza prin ajustarea profitului impozabil al per. fiscale careia ii apartin-prin depunerea de decl rectificative
In conditiile in care apar diferente, trebuie facute declaratii rectificative la 100 privind impozitul pe profit, depuse anterior precum si la declaratia 101 aferenta anului 2009
N-am inteles pana la urma, ati ramas cu sold la 401?Daca nu si pe total sold final nu s-a modificat , puteti face un proces verbal de preluare a conturilor dupa bilant .Daca da, trebuie inregistrate in contabilitate respectand ceea ce a postat colega
multumesc mult cu stima si respect pt toti cei ce ne ajutati o zi buna
fiecare administrator raspunde pentru mandatul sau.
Firma va lua amenda de la Fisc si va trebui sa se indrepte cu actiune in raspundere asupra vechiului administrator pentru a-si recupera dauna.

Alberto Kurtyan