Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Solicitare sanctionare magazin pentru calomnie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Solicitare sanctionare magazin pentru calomnie

Va rog sa ma sfatuti in legatura cu un conflict pe care mama mea in varsta de 50 de ani l-a avut cu angajatii de la magazinul [EDITAT] din Slatina.

Mama mea care este domiciliata in Slatina, în data de 20.05.2011 s-a dus la magazinul [EDITAT] din Slatina pentru cumparaturi. La raionul legume fructe a dorit sa cumpere 2 (doua) lamai iar pentru ca are probleme cu vederea a rugat un angajat [EDITAT] sa o ajute sa cantareasca.
Angajatul [EDITAT] ia indicat cu degetul sa apese la cantar pe imaginea cu lamai. Mama mea i-a urmat indicatiile si a lipit eticheta eliberata de cantar pe punga cu lamai.
Dupa ce a mai pus in cos diverse produse s-a prezentat la casa pentru plata.
A pus pe banda toate produsele din cos inclusiv cele doua lamai, casiera le-a trecut pe banda, mama mea a platit conform bonului fiscal, dupa care casiera cheama o colega ca sa o ia pe mama sa o duca la un sef de magazin si la paza sa-i verifice cosul si bonul. Seful de magazin si paznicul au acuzat-o de furtul celor doua lamai mentionate mai sus si au imbrancit-o intr-o camera unde au chemat si un politist.
Aici au amenintat-o ca ii fac dosar penal, au jignit-o, au facut referiri la ea ca este tiganca, s-au exprimat de genul "voi astia negri sunteti buni numai de furat si de jurat", si au acuzat-o ca a gasit o eticheta pe jos si a lipit-o pe punga ca sa fure lamaile . Nici macar nu au lasat-o sa explice ce s-a intamplat. Mama mea le-a spus ca este o femeie cinstita si ea nu a venit la magazin sa fure nimic, ca este bolnava de cancer la san si sa-i deschida un geam ca nu poate sa respire, pentru ca bu suporta limbajul lor dur si tensiunea creata. [EDITAT] Dupa care politistul a spus ca o cunoaste, ca ginerele ei este coleg cu el si o cunoaste si pe sora mea care este asistenta, si i-a spus ca sa-i fie rusine ca il face pe ginerele ei de ras. Mama mea i-a spus ca are 4 copii cu studii superioare, si ca ea nu ar face niciodata asa ceva.
Au amenintat-o sa plateasca contravaloarea a 5 kg de lamai s-au ii fac dosar penal. Mama mea a spus ca nu mai are decat 5 lei.
O angajata [EDITAT] a venit si a luat cele doua lamai le-a cantarit si i-a luat mamei mele cei 5 lei desi lamaile valorai 1,4 lei.
Cand mama mea mi-a povestit ce s-a intamplat, nici macar nu stia ce nu a fost in regula cu cele doua lamai, si a crezut ca poate nu a lipit bine eticheta eliberata de cantar pe punga cu lamai. Cand m-am uitat pe bonul fiscal si pe eticheta eliberata de cantar am observat ca eticheta lipita de mama era cu 0,002 grame si valoare de 0,1 lei.
Am facut o reclamatie la Directorul [EDITAT] Slatina si la Politia Slatina in care am relatat modul cum a fost tratata mama mea, si am cerut sa se verifice filmarile pentru a verifica cele relatate mai sus.

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare, pentru ca eu vreau sa se aplice sanctiuni celor care au tratat-o urat pe mama mea.

Va multumesc.
ContSters20980, utilizator
Pasul pe care l-ati facut, reclamand comportamentul personalului de paza al magazinului si solicitand verificarea inregistrarilor video, este cel care ar putea lamuri cat de cat lucrurile.Nu stiu daca ar trebui sa va asteptati ca cineva sa-si ceara scuze sau sa fie sanctionat pecuniar.Ceea ce s-a intamplat in acea camera ( deja celebra camera unde sunt dusi cei care comit furturi din magazine) , va fi destul de greu de demonstrat de catre mama dvs. Opinia mea , din cele relatate de dsv. este aceea ca mama dvs. nu s-ar fi pretat la asa ceva , pentru 2 lamai ,mai ales ca toate celelalte produse de pe banda erau in regula.Sigur ca s-au comis niste abuzuri si ca limbajul folosit de cei care au participat la control si la interogarea mamei dvs., este unul reprobabil.Nu stiu insa de ce nu ma surprinde, oare un agent de paza stie si alt mod de dialog in afara unuia ca cel folosit? Apoi, spuneti ca mama dv.s a fost jignita facandu-se referire si la culoarea pielii sale.Desigur ca nu ii onoreaza pe aceia care au tras concluzia ca cele 2 lamai au fost in mod intentionat fara eticheta , intrucat clienta avea culoarea pielii ma inchisa.Mai mult , discriminarea si orice manifestari care denota instigare la discriminare , constituie dupa caz, infractiune sau contraventie.
Exista si o lege,respectiv Legea nr. 48/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare, iat Art. 19 al acestei legi spune ca:.
Constituie contraventie, conform prezentei ordonante, daca fapta nu intra sub incindenta legii penale, orice comportament manifestat in public, avand caracter de propaganda nationalist-sovina, de instigare la ura rasiala sau nationala, ori acel comportament care are ca scop sau vizeaza atingerea demnitatii sau crearea unei atmosfere intimidante, ostile, degradante, umilitoare sau ofensatoare, indreptat impotriva unei persoane, unui grup de persoane sau unei comunitati si legat de apartenenta acesteia/acestuia la o rasa, nationalitate, etnie, religie, categorie sociala sau categorie defavorizata, ori de convingerile, sexul sau orientarea sexuala a acestuia/acesteia.
Cred ca nu ati avea nimnic de pierdut daca ati incerca sa faceti si o plangere la politie pentru aceste abuzuri.Si sa nu va temeti ca nu puteti demonstra nimic, ca cei in cauza s-ar acoperi unul pe altul, pentru a ascunde adevarul.Vor fi audiati si ,poate sanctionati , nu putem sti nici noi si nici dvs. decat daca incercati.Si ar trebui sa nu stati in pasivitate pentru ca , in cazul in care ei isi vor primi lectia, va fi o lectie si pentru altii care s-ar gandi sa comita astfel de abuzuri , iar oamenii nu ar mai fi umiliti fara sa aibe vreo vina .
ContSters181996, utilizator