Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

In prezent sunt detasat si am primit suma de un milion la plecare ,iar diurna pe zi mi s-a adus la cunostinta a fi de 1.5 ron . Cum se calculeaza diurna ?
Indemnizaţia zilnica de delegare sau de detaşare este de 13 lei in cazul institutiilor publice ...

Conform Codului Fiscal, pentru sectorul privat, suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in România si in strainatate, este deductibila in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.
Asadar diurna maxima acordata poate fi de 32,5 lei.

Numărul zilelor calendaristice în care persoana se afla în delegare sau detaşare se socoteşte de la data şi ora plecării pana la data şi ora înapoierii mijlocului de transport din şi în localitatea unde isi are locul permanent de munca, considerându-se fiecare 24 de ore câte o zi de delegare sau detaşare.