Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie perioada proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie perioada proba

Buna-seara,
Daca am contract nedterminat cu perioada de proba de 90 zile, pot sa-mi depun demisia?
Trebuie sa stau in preaviz 15 zile?
in preaviz se va lucra 8ore/zi sau mai putin?

Multumesc
multumesc pt raspuns.

pai nu am prmit inca nici o rezolutie pe cererea de demisie; un exemplar in original l-am inmanat persoanei ierarhic superioare in firma, care a refuzat sa semneze;
prin urmare, am scanat cererea de demisie, si cu nr de inregistrare dat din registrul companiei, am trmis cererea scanata pe e-mail catre dept. HR si catre persoana ierarhic superioara mai inainte mentionata.
De asemenea, nu am primit raspuns nici la e-mail.
Iar la apelul telefonic catre pers de la HR, aceasta mi-a refuzat apelurile , probabil vazand ca vin de la numarul meu de telefon :)
e putin amuzanta situatia, dar eu vreau sa suflu si in iaurt cum s-ar zice, ca sa nu am surprize peste 20 zile, cand in mod normal mi s-ar incheia preavizul.
Nu veti avea nicio surpriza, veti efectua termenul de preaviz prevazut de c.i.m. , iar la terminarea acestuia c.i.m. va inceta .

Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.