avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul de casa - persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul de casa - persoana juridica

Registrul de casa - persoana juridica:

- este obligatoriu?
- situatia trebuie tinuta pe un registru tipizat, de hartie/ poate fi tinuta in excel/ trebuie intr-un program special, de contabilitate?
- exista norme care il reglementeaza? daca da, care? unde le pot gasi?
- exista elemente obligatorii?

Cel mai recent răspuns: KlaraS , utilizator 22:20, 27 Mai 2011
-daca se deruleaza operatiuni cu numerar, da
-da, sunt formulare tip dar se poate tine si in excel ;programele contabile genereaza formularul
-da, omef 3512
- da, le gasiti in omef 3512; cititi si og 15 disciplina financiara , are incidenta asupra operatiunilor de casa

Multumesc, doamna Staicu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte contabile pfa sorinnell sorinnell buna, mi-am deschis si eu un magazin mixt pe PFA neplatitor de TVA. Ati putea sa ma luminati si pe mine un pic? Am intrebat ce acte de evidenta contabila ... (vezi toată discuția)
Factura electronica turcalexandra turcalexandra Va rog sa ma lamuriti care sunt de fapt facturile electronice Sunt furnizori de servicii, ca mi trimit prin email o factura in excel si spun ca nu e nevoie sa ... (vezi toată discuția)
Registru de casa Liciu Liciu Buna ziua, Am infiintat un ONG si mi s-a spus ca e nevoie sa achizitionez un registru de casa. M-am uitat in OMEF 3512/2008 si am vazut ca exista doua serii ... (vezi toată discuția)