Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Relaþii de muncã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Relaþii de muncã

Contract colectiv de muncă şi Regulament interen
Un SRL are încheiat Contract Colectiv de Muncă şi Regulament intern care sunt afişate la sediul firme, care are cam 115 salariaţi. Se întocmesc două tabele nominale cu salariaţii şi cu semnătura lor de luare la cunoştinţă despre conţinutul CCM şi RIaplicabile (avănd date diferite de întocmire). După această dată dacă se mai fac angajări se completează pe aceleaşi tabele noii salariaţi care semnează pt. luare la cunoştinţă despre conţinutului CCM şi RI ? Citesc CCM şi RI care sunt afişate sau trebuie să le pun alte exemplare la dispoziţie? Sau este altă modalitate de a dovedi reprezentantului ITM despre luarea la cunoştinţă a salariaţilor cu privire la conţinutul CCM şi RI?#-o#-o
Bora Irina, utilizator
Da, e o metoda buna si va aflati acoperiti la eventuale controale.
Aveţi şi altă variantă eventual mai simplă? Vă mulţumesc.:D
O modalitate eficienta de a dovedi ITM-ului despre luarea la cunoştinţă a salariaţilor cu privire la conţinutul CCM şi R.I. este tabelul in care salariatii au semnat de luare la cunostinta de prevederile acestor documente.
Vă mulţumesc pentru răspunsuri.:)