Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de vanzare cumparare constituit intre parinti si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de vanzare cumparare constituit intre parinti si unul dintre copii

acum 10 ani mama si tata mi-au facut act de vanzare cumparare pe jumatate din casa
-acum ei au 82 ani ..as dori sa va intreb cum pot sa imi faca act de vanzare cumparare dupa 10 ani stati impreuna eu platind toate utilitatile intregii case ca facturile erau pe numele lui tata .
-care ar fi conditiile unui act care sa nu fie atacat in instanta de fratii mei care nu ii ajuta cu nimic nici in acest moment cand sunt bolnavi?
parerea mea este ca un contract de intretinere pe viata pentru parintii dvs.ar fi calea cea mai sigura.astfel, in schimbul intretinerii pe care le-o acordati pana la deces sa primiti restul imobilului respectiv.deci, pretul contractului ar fi chiar intretinerea celor 2 parinti pana la deces.este mai greu de atacat dar cine stie?