Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de vanzare -cumparare poate fi atacat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de vanzare -cumparare poate fi atacat?

Buna seara,

Am o intrebare. Parinti mei vor sa-mi faca acte pe apartamentul in care locuiesc. Intrebarea este : Ce contract trebuie sa fac , ca fratii mei sa nu il poata ataca?

Va multumesc !
Contract de vanzare cu conditia platii pretului, de preferat prin cont bancar pentru dovada ulterioara a platii.
Sau
Contract de intretinere prin care instrainarea imobilului se face in schimbul prestarii intretinerii parintilor dv. in natura. Acest act nu poate fi atacat decat de parti, cat acestea se afla in viata si abia apoi de mostenitori, numai daca nu v-ati indeplinit obligatiile asumate. ;)
cora2006 a scris:

Contract de vanzare cu conditia platii pretului, de preferat prin cont bancar pentru dovada ulterioara a platii.
Sau
Contract de intretinere prin care instrainarea imobilului se face in schimbul prestarii intretinerii parintilor dv. in natura. Acest act nu poate fi atacat decat de parti, cat acestea se afla in viata si abia apoi de mostenitori, numai daca nu v-ati indeplinit obligatiile asumate. ;)

Indiferent ca este platit pretul prin banca asta nu inseamna ca nu este un contract deghizat! Mai ales ca discutam despre o vanzare -cumparare intre parinti si unul dintre copii!
Orice act faceti dle Dutu el poate fi atacat de fratii dvs dupa moartea parintilor , ei putand invoca faptul ca sunt mostenitori rezervatari si au dreptul la rezerva succesorala!B-)
Am inteles. Dar daca plata nu se face prin banca este vreo problema? Oricum si lor le vinde echivalentul valori in teren langa Bucuresti dar unul dintre ei vrea apartamentul in care eu am investit etc.

Multumesc !
Dutu Marius a scris:

Am inteles. Dar daca plata nu se face prin banca este vreo problema? Oricum si lor le vinde echivalentul valori in teren langa Bucuresti dar unul dintre ei vrea apartamentul in care eu am investit etc.

Multumesc !

Cata vreme dumneavoastra nu va veti intelege cu fratii amiabil , orice act de vanzare cumparare ati face cu parintii (cu plata cash , prin banca , cu uzufruct viager , cu clauza de intretinere , etc) acel act va putea fi atacat de fratele "nemultumit" in instanta , dupa decesul parintilor !
MIHAI GRIGORE a scris:

cora2006 a scris:

Contract de vanzare cu conditia platii pretului, de preferat prin cont bancar pentru dovada ulterioara a platii.
Sau
Contract de intretinere prin care instrainarea imobilului se face in schimbul prestarii intretinerii parintilor dv. in natura. Acest act nu poate fi atacat decat de parti, cat acestea se afla in viata si abia apoi de mostenitori, numai daca nu v-ati indeplinit obligatiile asumate. ;)

Indiferent ca este platit pretul prin banca asta nu inseamna ca nu este un contract deghizat! Mai ales ca discutam despre o vanzare -cumparare intre parinti si unul dintre copii!
Orice act faceti dle Dutu el poate fi atacat de fratii dvs dupa moartea parintilor , ei putand invoca faptul ca sunt mostenitori rezervatari si au dreptul la rezerva succesorala!B-)

Da, vor putea ataca actul, dar vor fi obligaţi să dovedească gratuitatea. Prezumţia de gratuitate, care ar răsturna sarcina probei obligînd pe dobînditor să dovedească faptul că a făcut plata, funcţionează doar în cazul vînzării cu rezerva uzufructului sau cu sarcina unei rente viagere, apud C.civil art.845.

O voi repeta pînă obosesc.

:rtfm: