Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum inregistrez
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum inregistrez

o taxa hoteliera si servicii cazare ?
servici cazare pe Ct.704-Venituri din servici prestate
taxa hoteliera inregistrata pe CT.446_ ALte impozite,taxe si varsaminte asimilate,faceti un analitic daca mai aveti inreg. pe acest cont.
Am avut o exprimare gresita ,inregistrez fact,emisa de un furnizor in ct .542 al unui coleg care a fost in delegatie .Deci 542 = 625 ? ESTE CORECT?
625 (cazarea), 635 analitic tx hoteliera, 4426 daca este cazul (tx hot nu este purtatoare de tva) = 542
sa speram ca
542 = 625 ? ESTE CORECT
a fost o greseala de redactare, cheltuiala( 625) trebuie sa fie pe debit.In mod normal ar fi :
%=401( chelt de cazare, mic dejun, taxehoteliere)
%=542 justificare avans (total ch. de pe ordin deplasare)
625(diurna, alte ch. deplasare

5311=542; 542=5311 daca mai are de restituit avans/ daca mai are de incasat diferenta
multumesc frumos ,

o zi buna