Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control itm

Am o nelamurire cu privire la urmatoarele :
am avut control si inspectorul mi-a lasat ca masaura ca c.i.m vechi care au fost incheiate pina in aparitia ordin 1616 /02.06.2011 trebuie modificate acum cu un act aditional la c.i.m.
Nu prea inteleg dupa cum vad la forum legea nu se aplica retroactiv ,e valabil numai acelor care e incheiat dupa aparitia ord.ment mai sus.

Daca trebuie facut atunci cu ce data intra in vigoare?

Multumesc mult

Asa este , legea nu are efect retroactiv ... se aplica situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare .. parerea mea este ca se da o interpretare gresita a acelui Ordin de catre acesti inspectori ...
Initial modificarile ar trebui sa se aplice de la data de 01.05.2011 ...
la control am raspuns asa cum ati zis si Dvs. mentinand ca am terminat cursul de insp.res.umane. si seful Dvs cu privire la acest ordin mi-a spus ca contractele vechi raman ,de ex.cu 15 zile de demisie ,nu 20 ca acum ,si ca nu pot forta pe acest om sa respecta legea noua.

pentru salariatul respectiv se aplica aceea ce era scris in 2002 la C.i.m .

si acum ce sa fac ,sa lupt cu ei sau sa fac cea ce-mi cere dansii. si cu asta basta ????
in act adit. data intrarii in vigoare sa fie 01.05.2011 sau 01.07.2012
Parerea mea este ca pentru a evita astfel de neintelegeri sa intocmiti acele acte aditionale , insa nu este obligatoriu sa modificati si termenul de preaviz pentru demisie...
in Revisal trebuie raportat aceasta modificare a contractului cadru?
Aceste modificari nu se opereaza in REVISAL ....