avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... control itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

control itm

Am o nelamurire cu privire la urmatoarele :
am avut control si inspectorul mi-a lasat ca masaura ca c.i.m vechi care au fost incheiate pina in aparitia ordin 1616 /02.06.2011 trebuie modificate acum cu un act aditional la c.i.m.
Nu prea inteleg dupa cum vad la forum legea nu se aplica retroactiv ,e valabil numai acelor care e incheiat dupa aparitia ord.ment mai sus.

Daca trebuie facut atunci cu ce data intra in vigoare?

Multumesc mult

Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 13:38, 19 Iulie 2012
Asa este , legea nu are efect retroactiv ... se aplica situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare .. parerea mea este ca se da o interpretare gresita a acelui Ordin de catre acesti inspectori ...
Initial modificarile ar trebui sa se aplice de la data de 01.05.2011 ...
la control am raspuns asa cum ati zis si Dvs. mentinand ca am terminat cursul de insp.res.umane. si seful Dvs cu privire la acest ordin mi-a spus ca contractele vechi raman ,de ex.cu 15 zile de demisie ,nu 20 ca acum ,si ca nu pot forta pe acest om sa respecta legea noua.

pentru salariatul respectiv se aplica aceea ce era scris in 2002 la C.i.m .

si acum ce sa fac ,sa lupt cu ei sau sa fac cea ce-mi cere dansii. si cu asta basta ????
in act adit. data intrarii in vigoare sa fie 01.05.2011 sau 01.07.2012
Parerea mea este ca pentru a evita astfel de neintelegeri sa intocmiti acele acte aditionale , insa nu este obligatoriu sa modificati si termenul de preaviz pentru demisie...
in Revisal trebuie raportat aceasta modificare a contractului cadru?
Aceste modificari nu se opereaza in REVISAL ....

Alte discuții în legătură

Acte aditionale norme codul muncii handaricimarin handaricimarin pentru o societate cu 400 de salariati,in loc sa fac acte aditionale pt.a-i instiinta de modificarile noul Cod al Muncii,este legal sa fac o decizie colectiva ... (vezi toată discuția)
Ordin nr 1616 din 02.06.2011 consela consela ORDIN 1616/2011 In conditiile aplicarii ordinului 1616/02.06.2011 publicat in Monitorul Oficial partea I nr 415 din 14.06.2011 la contractele de munca ... (vezi toată discuția)
Contracte individuale de munca vali_minea vali_minea Buna ziua Spuneti-mi va rog daca incepand cu 01.08.2011 trebuie sa modificam contractele de munca deja existente conform celor prevazute de Ordinul ... (vezi toată discuția)