Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt ochelari soare din supermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt ochelari soare din supermarket

Am luat printre alte cumparaturi dintr-un selgros doua perechi de ochelari de soare in valoare de 75 ron pe care nu i-am platit(adica i-am sustras).La iesire, badegardul m-a retinut si a chemat politia,care m-a dus la sectie unde am dat o declaratie in care mi-am recunoscut fapta.Spuneti-mi va rog cu ce pedeapsa ma voi alege,nu am cazier si mi-e o rusine si o frica de mor.Multumesc.
Mai mult ca sigur dupa efectuarea cercetarilor o sa primiti o amenda administrativa data de catre parchet
Avand in vedere faptul ca nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni,in cazul de fata cea de furt ,se va aplica cel mai probabil o sanctiune administrativa(mustrare/mustrare cu avertisment/amenda) .
Cum e totusi cu furtul calificat ? Se tine cont si de valoarea obiectului/ obiectelor furate sau cum, ca pana la urma furtul tot furt e :-/
Furtu-i furt si-n pielea goala:)

@tzuppy
Nu aveti antecedente, prejudiciul s-a recuperat, ati recunoscut fapta, intruniti conditiile legii 202/2011, pedeapsa va scadea la minim chiar daca ajungeti in instanta. Rugati-va ca procurorul sa nu trimita dosarul in instanta, sa va scoata de sub urmarire penala si sa va dea doar o amenda administrativa, cum spun si antevorbitorii mai sus. Exista si institutia penala a inlocuirii pedepsei, in cazul in care valoarea prejudiciului este mica, sanse sunt spre o pedeapsa cat mai mica sau doar amenda.
Succes!
Multzumesc mult pentru raspunsuri,Doamne-ajuta sa scap doar cu o amenda,m-am lecuit pe veci de asa tampenii.!!!