Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilieri

conform legii 52/2011 cu privire la angajarea de zilieri veniturile obtinute de acestia sunt considerate venituri de natura salariala! Aceste venituri afecteaza salariile compensatorii primite in baza unei ordonantei daca zilierul e fost miner??????
Nu pot afecta acele salarii intrucit nu sunt obtinute in baza unui contract de munca, cel mult pot fi privite ca venituri de completare
Venitul realizat de zilieri sub forma remuneraţiei zilnice pe fiecare beneficiar de lucrări reprezintă venit asimilat salariului, pentru care sunt aplicabile prevederile cap.III “Venituri din salarii” al titlului III “Impozit pe venit” din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.