Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratie 112 pt. impozit venit zilieri?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratie 112 pt. impozit venit zilieri?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Impozitul pe venitul zilierilor, trebuie declarat in decl.112 sau 100?Nu am salariati ca Intrepr.Indiv, doar zilieri.
Trebuie sa modific vectorul fiscal daca am zilieri?
Legea 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri mentioneaza ca venitul realizat de zilieri este cel asimilat salariului, pentru care sunt aplicabile prevederile cap.III "Venituri din salarii" al titlului III "Impozit pe venit" din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Va multumesc,

In declaratia 112.