avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratie 112 pt. impozit venit zilieri?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratie 112 pt. impozit venit zilieri?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Impozitul pe venitul zilierilor, trebuie declarat in decl.112 sau 100?Nu am salariati ca Intrepr.Indiv, doar zilieri.
Trebuie sa modific vectorul fiscal daca am zilieri?
Legea 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri mentioneaza ca venitul realizat de zilieri este cel asimilat salariului, pentru care sunt aplicabile prevederile cap.III "Venituri din salarii" al titlului III "Impozit pe venit" din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Va multumesc,

Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 00:41, 18 August 2011
In declaratia 112.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilieri George Moraru George Moraru Zilierii ar trebui sa apara in declaratia 205? Va rog argumentati raspunsul! (vezi toată discuția)
Declaratia 200 marryradu marryradu Am o asociatie de proprietari si pt femeia de servici care e ziliera depun declaratia 100 si pentru mine administrator decl 112. In februarie pentru ea am ... (vezi toată discuția)
Zilieri Mihaelanastasa Mihaelanastasa conform legii 52/2011 cu privire la angajarea de zilieri veniturile obtinute de acestia sunt considerate venituri de natura salariala! Aceste venituri ... (vezi toată discuția)