Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chemare in instanta pentru neplata datoriilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chemare in instanta pentru neplata datoriilor

buna ziua.as dori sa va intreb ce se poate face in cazul in care un vecin are datorii de peste 2500 lei la intretinere si refuza sa vorbeasca cu administratorul si presedintele asociatiei de proprietari.este obligatoriu ca presedintele sau administratorul sa`l instiinteze cu privire la datoriile pe care le are,chiar daca aceasta refuza dialogul sau se poate trece la chemarea in instanta?multumesc
Ii faceti o notificare-somatie pe care o trimiteti prin posta sau cu executorul judecatoresc, dupa care in instanta.
deci trebuie doar sa`i trimit o notificare cu confirmare de primire?si daca aceasta nu o ridica de la posta ce se poate face in acest sens?
Apelati la executorul judecatoresc
Ce apreciati ca poate intreprinde executorul judecatoresc in aceasta situatie,ce executa....?
Art 50 din L nr 230/2007 asociatia de proprietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit

Art 51 (1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamnetelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu,precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora,
pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute
(2) Privilegul se inscrie in registru de publicitate imobiliara al judecatoriei,la cererea presedintelui asociatiei de proprietari,pe baza extraselor de pe ultima lista lunara de plata a cotelor de contributie din care rezulta suma datorat cu titlu de restanta
Stimate d-l goe e vorba doar de a duce o notificare-somatie proprietarului care refuza primirea prin sistemul clasic cu posta!Deci asta face in acest caz executorul.....
Intrebare, de ce sa mai duca executorul notificarea daca tot pot sa-l dau in judecata?
Ca poate-l sperie, vede ca nu-i de gluma, cam asa reactioneaza marea majoritate si se apuca sa mai si plateasca ca drumul instantei e lung si greu.....
Sper ca m-am facut inteleasa!
ContSters202274, utilizator