Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chemare in instanta pentru neplata datoriilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chemare in instanta pentru neplata datoriilor

buna ziua.as dori sa va intreb ce se poate face in cazul in care un vecin are datorii de peste 2500 lei la intretinere si refuza sa vorbeasca cu administratorul si presedintele asociatiei de proprietari.este obligatoriu ca presedintele sau administratorul sa`l instiinteze cu privire la datoriile pe care le are,chiar daca aceasta refuza dialogul sau se poate trece la chemarea in instanta?multumesc
@Valentinian, pai da. In momentul in care as. prop. investeste cu formula executorie Sentinta definitiva, o duci la ex. judecatoresc 99% dintre cei aflati in aceasta situatie, "gasesc"resurse... Nu comentez pe celalat procent. Sunt cazuri si cazuri, cine stie mai bine decat ei? Noi am avut asemenea cazuri, din pacate...
Daca as. prop. (conducerea) nu "face" nimic, se poate afla in situatia de a achita din buzunarul propriu, intregul debit provocat de un proprietar (asa spune legea).