Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... jonctiunea posesiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

jonctiunea posesiilor

Buna ziua! Am urmatoarea speta: fiul,are de la tatal lui prin contract de vanzare-cumparare un teren in suprafata de 2400mp(suprafata in acte). In momentul efectuarii inscrierii in cartea funciara,din masurartori s-a constatat existenta in plus 1 suprafetei de 150 mp. Eu l-am sfatuit sa facem o actiune in uzucapiune si sa invocam jonctiunea posesiilor.(tatal este in viata). Nelamurirea mea priveste momentul achitarii si modul de calcul al taxei de timbru. Facem noi o evaluare estimativa in functie de valoarea data de fisc si apoi la termen asteptam sa vedem daca exista necesitatea completarii ei? Pentru ca banuiescca nu putem introduce actiunea netimbrata..... Probabil e o intrebare stupida dar sunt foarte incepatoare> Multumesc!
buna ziua.
da, se poate si asa. pe citatie instanta va va pune in vedere sa achitati si diferenta taxei de timbru.
DEsi nu este in concordanta cu cele prevazute de legea taxelor de timbru, in practica exista posibilitatea introducerii unei actiuni fara achitarea taxei de timbru.
Va sugerez sa redactati actiunea, sa o trimiteti prin posta si sa asteptati citatia.
Nu uitati totusi ca, in cuprinsul actiunii, sa precizati care este valoarea terenului pentru ca in functie de acesta valoare se va calcula si taxa de timbru.