Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar neachitat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar neachitat

in cazul in care nu se mai achita un credit ipotecar si valoarea apartamentului achizitionat a scazut mult fata de anul 2008 ,prin ce metode isi recupereaza banca restul banilor datorati(diferenta intre valoarea creditului si pretul obtinut in zilele noastre ).mentionez ca debitorul nu are alte bunuri sau proprietati in posesie,singura sursa de venit fiind salariul.se pot opri bani din salariu?sau ce alte riscuri sunt?
Daca creditorul ipotecar nu-si indestuleaza creanta din valoarea imobilului ipotecat, pentru restul debitului se poate indestula din celelalte bunuri, inclusiv salariu. Se poate infiinta poprire pe salariu si se poate retine pana la 1/2 din acesta.
creditorul(banca) are un drept de creditor chirografar asupra tuturor bunurilor prezente si viitoare ale debitorului.In cazul in care nu exista bunuri suficiente pentru indestularea creantei,dupa un anumit interval de timp si parcurgerea unor proceduri,suma de bani care nu subzista debitului,va fi trecuta la capitolul"pierderi"de banca.Acest lucru se intampla si in situtaia in care banca"vinde "creditul neperformant catre o societate de recuperare.Oricum,trebuiesc a se scurge ani de zile pana atunci(si posibil ca intre timp situatia dvs financiara din prezent sa se imbunatateasca...).banca are la indemana posibilitatea(lucru aproape cert ca se va intampla) sa va instituie si poprire de pana la 1/2 din salar pana la stingerea restului de datorie,de exemplu.
Gabriel Zagrean, Avocat