Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

femeie, nascuta in 30 iunie 1959, in prezent30 ani vechime,cand pot iesi in pensie?doar in pensie anticipata?
Noiembrie 2020 │ la varsta de 61 de ani si 5 luni, stagiu de cotizare de 31 de ani si 5 luni. pensie anticipata noiembrie 2015
colega3 a scris:
femeie, nascuta in 30 iunie 1959, in prezent30 ani vechime,cand pot iesi in pensie?doar in pensie anticipata?

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2020, cand veti implini 61 de ani si 5 luni.

Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 5 luni si nu aveti varsta de 56 de ani si 5 luni. Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata, ar trebui sa aveti un stagiu de 39 de ani si 5 luni.

Pensia anticipata partiala si pensia anticipata sunt doua categorii distincte de pensie, prima fiind diminuata.