Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere cu permisul suspendat si fuga de la locul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere cu permisul suspendat si fuga de la locul accidentului

buna ziua ! as dori sa stiu care ar putea fi pedeapsa pentru faptele acestea si cat dureaza drumul dosarului de la procuror pana in instanta? cu multa stima Alex.
Ordonanta de urgenta nr. 195 / 2000 privind circulatia pe drumurile publice
Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Art. 81. - (1) Parasirea locului accidentului fara încuviintarea politiei ori a procurorului care efectueaza cercetarea locului faptei, precum si modificarea sau stergerea urmelor accidentului de catre conducatorul oricarui vehicul angajat într-un accident de circulatie de pe urma caruia a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane ori daca accidentul s-a produs ca urmare a unei infractiuni se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani.
Deci undeva la 2 ani inchisoare cu suspendare daca sunteti la prima abatere, daca permisul v-a fost suspendat in urma savarsirii unei alte infractiuni pedeapsa va fi cu executare.
De asemenea trebuie avut in vedere prejudiciul ocazionat si vatamarea altor persoane.