Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Completare certificat concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Completare certificat concediu medical

Buna ziua. In data de 2 martie mi s-a acordat de catre medicul de familie un concediu medical pt sarcina cu risc de avort. Acest concediu a fost prelungit de catre medicul specialist pana in ziua de azi.Problema e ca la fiecare prelungire a concediului , s-a specificat ca este in continuare,insa la seria concediului initial s-a scris cel anterior, nu cel emis de catre medicul de familie. Am fost internata, dar la externare tot ultimul concediu medical emis mi s-a specificat la concediu initial . Angajatorul spune ca nu este corect, medicul imi sustine ca se specifica precedentul pt a asigura continuitate. Eu acum sunt la mijloc.iar angajatorul refuza plata.
ce e de facut?
Angajatorul are dreptate, iar medicii sa citeasca ce scrie pe formularul certificatului medical...scrie"Seria si nr certificatului initial"
Angajatorul, pentru necompletare corespunzatoare are posibilitatea conform legii sa nu il plateasca.
Ordinul CNAS 233/2006
Art. 13. - Initial/In continuare: se va indica de catre medicul care elibereaza certificatul de concediu medical daca acesta este "Initial" sau "In continuare", bifandu-se cu "X" casuta corespunzatoare, dupa caz. Prin certificat de concediu medical initial se intelege orice certificat de concediu medical care nu prelungeste un concediu medical anterior sau orice certificat de concediu medical care prelungeste un concediu medical anterior neintrerupt pentru afectiuni diferite. Prin certificat de concediu medical in continuare se intelege orice certificat care prelungeste un concediu medical anterior neintrerupt pentru aceeasi afectiune.

Daca aveti nelamuriri sunati la casa de asigurari unde se valideaza certificatele medicale si o sa va convingeti.