Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concedii medicale

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire in legatura cu concediul medical. Am fost diagnosticata cu o forma de cancer limfatic si fac chimioterapie, o sedinta la doua saptamani. La fiecare sedinta mi se face internare pentru 2 zile, iar la externare, medicul specialist imi elibereaza de fiecare data cate un concediu medical initial, in care este precizata perioada de internare si apoi CM la externare, in ciuda faptului ca este acelasi cod de diagnostic si acelasi cod de indemnizatie.Este corect acest lucru? CM nu ar trebui sa fie in continuare? De ce este tot timpul initial?
Va multumesc anticipat.
Este corect. Ordin Nr. 233/125 din 14 martie 2006:
ART. 13
Initial/In continuare: se va indica de catre medicul care elibereaza certificatul de concediu medical daca acesta este "Initial" sau "In continuare", bifandu-se cu "X" casuta corespunzatoare, dupa caz. Prin certificat de concediu medical initial se intelege orice certificat de concediu medical care nu prelungeste un concediu medical anterior sau orice certificat de concediu medical care prelungeste un concediu medical anterior neintrerupt pentru afectiuni diferite. Prin certificat de concediu medical in continuare se intelege orice certificat care prelungeste un concediu medical anterior neintrerupt pentru aceeasi afectiune.
Din cate inteleg eu intr-un final, banuiesc ca este o chestie mai mult relativa si subiectiva aceasta problema, deoarece unii considera internarea o intrerupere de medical, altii nu.Acum nu stiu ce sa mai inteleg.