Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon numerar casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon numerar casa

Buna ziua,

Exista un anumit plafon al numerarului din casa in lei si valuta?

Multumesc frumos.
Nu mai e plafon la soldul zilnic la registrul de casa ci dor a ramas conditionalitate la platile in numerar.
Nu mai exista plafon de casa,dar exista limitari privind sumele ... Încasările zilnice în numerar de la o singură persoană nu pot depăşi 5000 lei. ...
iulia53 a scris:
Nu mai exista plafon de casa,dar exista limitari privind sumele ... Încasările zilnice în numerar de la o singură persoană nu pot depăşi 5000 lei. ...

Imi permit sa o completez pe doamna Iulia si sa precizez ca numai incasarile de la o singura persoana juridica nu pot depasi plafonul de 5000 lei. Incasarile de la persoanele fizice nu sunt conditionate de un anumit plafon.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal