Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... banner la balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

banner la balcon

Buna ziua,
Vreau sa pun un banner pe fatada balconului meu,un banner de promovare a afacerii mele proprii,apartamentul meu fiind si sediul social.
Dar am inteles ca desi este balconul meu pe langa taxa de la primarie pe care am platit-o trebuie si acceptul asociatiei de proprietari.
Mergand la presedintele asociatiei cu actele necesare el mi-a raspuns ca el nu stie cum sta treaba in cazul asta si ca trebuie sa se documenteze, ca el semneaza dar pentru el este ceva nou caci nu s-a mai confruntat pana acum cu asa ceva.Nu prea intelegea el de ce trebuie acceptul acociatiei.
1.Voiam sa va intreb daca exista vreo reglememtare in acest sens,in care sa gasesc scris ca chiar daca este proprietatea ta trebuie acceptul asociatiei pentru asa ceva.(sa-l ajut putin sa se lumineze pe presedinte)
2.Si daca prin absurd nu mi-ar da acceptul asociatia eu pot sa-mi recuperez banii de la primarie...pentru ca e ciudata situatia,adica primaria iti ia banii da nu are nici o influenta asupra asociatiei.
L 230, ART. 41
Modificările constructive şi utilizarea în alte scopuri a unor părţi sau elemente de construcţie ale clădirii, cum ar fi: ancorarea de reclame pe pereţi, suspendarea de stâlpi, pereţi, scări interioare şi altele asemenea, se vor putea face numai pe baza deciziei comitetului executiv, cu acordul proprietarilor direct afectaţi şi, după caz, pe baza unui proiect tehnic întocmit de instituţii de specialitate, verificat de un expert autorizat, precum şi cu autorizaţia pentru executarea de lucrări, eliberate în condiţiile legii.

sa citeasca presedintele legea si ve-ti primi acceptul, cu siguranta.
succes
dar cine va opreste sa puneti bannerul in interiorul balconului, unde este proprietatea dvs ??? mai ales ca afirmati ca ati platit taxa de publicitate la primarie ;)
proprietatea asociatiei este in exteriorul blocului, balconul fiind proprietate privata
@carol_lorac, glumesti? Pai omul vrea ca banner-ul sa fie vazut de cat mai multa lume, deci amplasarea acestuia se va face pe partea exterioara a balconului (pe suprafata comuna), nu in interiorul balconului, unde nici din casa nu se vede bine...
Faza cu primaria ma surprinde, deoarece baietii, inainte de a va percepe acea taxa, trebuia sa va ceara acordul as. prop. in aceasta privinta.
La noi chestia aceasta se rezolva prin ”taxare” modesta a patronului, adica cativa lei/mp de suprafata expusa, bani care intra in fondul de reparatii a imobilui respectiv. Practic in aceasta privinta am incheiat cate un contract pentru fiecare societate com. care si-a pus firme, bannere pe peretii exteriori.
Cam asa trebuie abordata problema!
valitinu a scris:

L 230, ART. 41
Modificările constructive şi utilizarea în alte scopuri a unor părţi sau elemente de construcţie ale clădirii, cum ar fi: ancorarea de reclame pe pereţi, suspendarea de stâlpi, pereţi, scări interioare şi altele asemenea, se vor putea face numai pe baza deciziei comitetului executiv, cu acordul proprietarilor direct afectaţi şi, după caz, pe baza unui proiect tehnic întocmit de instituţii de specialitate, verificat de un expert autorizat, precum şi cu autorizaţia pentru executarea de lucrări, eliberate în condiţiile legii.

sa citeasca presedintele legea si ve-ti primi acceptul, cu siguranta.
succes

va multumesc pentru raspuns.Stiti cumva care sunt cazurile in care trebuie proiect tehnic verificat de un expert?
....dupa caz, scrie acolo in textul legii. Pentru dv. nu e cazul deoarece este un mic banner care nu poate afecta nici vecinii, nici zidurile cladirii.

Fatada este proprietate comuna, asa ca va trebuie acordul comitetului executiv pentru ca folositi proprietatea comuna. Presedintele va da sau nu va da acceptul.
Proprietatea dv. este numai in interiorul zidurilor. Peretele exterior al zidului este proprietate comuna cu asociatia sau cu vecinul de apartament.

elga50, moderator