avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale se plateste impozit la prima vanzare a unui imobil?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

se plateste impozit la prima vanzare a unui imobil?

Buna ziua,sunt proprietarul unui apartament .Apartamentul este la prima vanzare.Trebuie sa platesc impozit din valoarea la care il vand chiar daca nu mai detin alte imobile si ma aflu la prima vanzare?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 01:07, 6 Iunie 2011
La oricata vanzare se plateste.
Va multumesc pentru raspuns.
Impozitul se va retine de catre notar in momentul incheierii si autentificarii actului de vanzare cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe venit obtinut din vanzare apartament dbubulinutza dbubulinutza am si eu o intrebare ,la vanzarea unui apartament prin prima casa este obligatoriu plata impozitului pe profit la notar,mentionez ca profitul se realizeaza ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare Roxanne30 Roxanne30 Buna seara, As dori sa va intreb cam cat ar ajunge un contract vanzare-cumparare facut intre mama-fiica si care ar fi valoarea minima a apartamentului la ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament catanaconstantin catanaconstantin buna ziua.as vrea sa vand un apartament si cumparatorul imi ofera 75% din valoare,restul urmand,prin act notarial ,sa-l achite intr-un interval de 6 luni,cu ... (vezi toată discuția)