Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor sau platiror TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor sau platiror TVA?

Am infiintat si inregistrat o societate in august 2007 ca neplatitoare de TVA. In iunie 2008 sunt anuntata printr-o adresa de la Finante ca am devenit platitoare de TVA incepand cu data de 01 IULIE 2008. Ulterior mi se transmite verbal de catre unul din functionarii de la Admin Financiara ca desi sunt platitoare de TVA din iulie datorez TVA si pentru perioada ianuare-iunie 2008.

Este corect? Mi se pare ilogic.

Am o nelamurire cu privire la Codul Fiscal, privind veniturile din drepturi de proprietate intelectuala. Am intrebat la Circa Financiara doua persoane diferite, care mi-au dat raspunsuri la fel de diferite.

1. Daca in decursul unui an calendaristic venitul meu din proprietate intelectuala depaseste echivalentul in LEI a 35.000 Euro, sunt obligat sa platesc TVA la sumele care depasesc acest prag ?

2. Dar, daca am mai multe contracte intr-un an calendaristic, fiecare dintre ele are o valoare mai mica de 35.000 Euro, iar suma lor este mai mare de 35.000 Euro, sunt obligat sa platesc TVA ?

Multumesc
heruvim a scris:

Am o nelamurire cu privire la Codul Fiscal, privind veniturile din drepturi de proprietate intelectuala. Am intrebat la Circa Financiara doua persoane diferite, care mi-au dat raspunsuri la fel de diferite.

1. Daca in decursul unui an calendaristic venitul meu din proprietate intelectuala depaseste echivalentul in LEI a 35.000 Euro, sunt obligat sa platesc TVA la sumele care depasesc acest prag ?

2. Dar, daca am mai multe contracte intr-un an calendaristic, fiecare dintre ele are o valoare mai mica de 35.000 Euro, iar suma lor este mai mare de 35.000 Euro, sunt obligat sa platesc TVA ?

Multumesc

Una este venitul si alta este valoarea stipulata in contract.
Daca in decursul unui an calendaristic venitul din proprietate intelectuala depaseste echivalentul in LEI a 35.000 Euro, obligatoriu deveniti platitor de TVA.
Multumesc.

Mie imi este frica de urmatorul abuz: societatea comerciala cu care am incheiat un contract pe drept de proprietate intelectuala, mi-a cerut si o copie dupa cartea de identitate. Eu am semnat doar contractul in cele doua exemplare. Unul la ei si unul la mine. Eu am mers la Circa Financiara si l-am inregistrat impreuna cu o declaratie 020 (nu-mi aduc bine aminte numarul declaratiei). Ei ar putea sa incheie pe viitor si alte contracte pe numele meu, fara voia mea, falsificandu-mi semnatura din contract.

Se poate intampla asa ceva si cum as putea preveni aceasta situatie ?
heruvim a scris:

Multumesc.
Ei ar putea sa incheie pe viitor si alte contracte pe numele meu, fara voia mea, falsificandu-mi semnatura din contract
Se poate intampla asa ceva [...]?

Se poate intampla si asa ceva.
Nu m-am mai confruntat cu probleme legate de pragul de 35.000 Euro pt TVA de mult timp. As dori sa-mi confirme cineva (sau sa-mi infirme :D ) care este cursul de schimb valutar pentru acesti 35.000 Euro. Este din 31.12.2006 - respectiv 3.3817 sau care este cursul de schimb la care se socoteste acest prag?

Iar pragul nu s-a mai modificat, tot 35.000 Euro a ramas in Codul Fiscal....nu? Multumesc.