Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptia achizitiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptia achizitiva

Daca o persoana a achitat impozitul pe un teren care este in proprietatea primariei, o perioada foarte indelungata, poate invoca prescriptia achizitiva?
Read more: [ link extern ]
Citeste mai mult pe EuroAvocatura.ro:

Uzucapiune, mod de dobandire a dreptului la proprietate si a altor drepturi reale, usufruct, uz, abitatie, servitute, superficie, prin exercitarea posesiunii asupra unui bun imobil o perioada prevazuta de lege. Nu se pot dobandi prin prescriptie achizitiva bunurile care se afla in proprietate obstesca, iar in ceea ce priveste bunurile apartinand persoanelor fizice sau persoanelor juridice uzucapiunea se aplica numai constructiilor. Poate duce la prescriptie achizitiva numai posesia utila, neviciata, adica posesia care este continua, neintrerupta, netulburata, publica si sub nume de propietar. Timpul cat trebuie sa dureze posesiunea unui imobil pentru a atrage prescriptie achizitiva este de 30 de ani sau de 10-20 de ani
adica un teren nu se poate uzucapa?
dar daca este in domeniul privat al primariei si nu in domeniul public?
se poate invoca uzucapiunea in dobandirea dreptului de proprietate cu conditia sa fi existat si posesia asupra terenului. simplul fapt ca o persoana a achitat o perioada de timp impozitul pe teren nu duce la dobandirea dreptului de proprietate.