Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot renunta,unilateral, la dreptul de a avea pauza de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot renunta,unilateral, la dreptul de a avea pauza de masa?

Codul muncii(art 130) imi da dreptul, ca angajat, la pauza de masa dar nu ma obliga s-o iau! Intrebarea mea este daca pot renunta, unilateral, la acest drept sau daca pot sa-mi oblig angajatorul sa-mi reduca pauza de masa de la 30 min la 15 min? Precizez, ca sa nu risc astfel de reactii:stunned:, ca pauza imi este acordata doar pe foaia de pontaj, practic, din cauza conditiilor speciale de lucru, ea neputand fi efectuata.
MuresanD a scris:

Codul muncii(art 130) imi da dreptul, ca angajat, la pauza de masa dar nu ma obliga s-o iau! ............, ea neputand fi efectuata.

Daca asa stau lucrurile, nu ati avea la ce renunta...
Dar.. daca doriti ca programul dvs de lucru sa fie scurtat cu cele 30 minute ce reprezinta pauza de masa care de fapt nu e pauza... nu cred ca puteti obliga angajatorul. Acum depinde si de ce sta scris in contractul individual de munca.
Puteti sa obtineti dreptul de a se respecta intr/un fel pauza de masa, sesizand ITM ,daca discutiile cu angajatorul nu dau roade
Salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

In situatia expusa de dvs, ar trebui sa cadeti de comun acord asupra programului de munca cu angajatorul ...
Multumesc ptr raspuns, dar rog o lamurire suplimentara. Daca din 8 h lucrate efectiv, pontate sunt doar 7h si 30 min, restul reprezentant asa zisa pauza de masa, si daca aceasta regula este trecuta in regulamentul intern al firmei (care nu ne-a fost adus la cunostinta), eu ca angajat pot sa renunt la pauza de masa (care, repet, e un drept nu o obligatie) si astfel sa-mi oblig angajatorul sa ma ponteze 8 h pe care de fapt le si lucrez? Varianta cu sesizarea ITM e doar teorie, stiti ca in realitate te lovesti de tot felul de prevederi ale CM sau RI#-o sau de angajatori
,, intangibili,,!
Da, se poate sa renuntati la o astfel de prevedere daca nu doriti sa aveti pauza de masa .... nu inteleg de ce sunteti pontati 7 h 30 min..in loc de 8 ore ? ...