Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decontul de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decontul de tva

Buna ziua!!!!
Am o mare rugaminte la dumneavoastra...daca ma puteti ajuta bineinteles..
Firma este platitoare de TVA. Ce inregistrari contabile se fac pentru o factura (achizitii de marfuri) din INDIA?...si unde se regasesc sumele din factura in decontul de TVA (pe ce pozitii)?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
Rândul 17 - se înscriu informaţiile din Jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare şi taxa pe valoarea adăugată deductibilă aferentă achiziţiilor din ţara de bunuri şi servicii taxabile cu cota de 19% [SDF: achizitii interne cu 19%], precum şi baza de impozitare şi taxa aferentă importurilor care nu se încadrează în prevederile art. 157 alin. (4) şi (5) din Codul fiscal [SDF: intra importurile pentru care se achita TVA 19% in vama; pt perioada 15.04.2007-31.12.2008], pentru care exigibilitatea intervine în perioada de raportare.

Vezi Decont 300

ACHIZIŢII DE BUNURI/SERVICII ÎN INTERIORUL ŢÃRII ªI IMPORTURI, ACHIZIŢII INTRACOMUNITARE SCUTITE SAU NEIMPOZABILE
17 Achiziţii de bunuri şi servicii taxabile cu cota de 19%

contabilizare
intrare marfa 371= %
446 ( val taxe vamale + comision vamal )

-achitare TVA, Taxe vamale, Comision vamal
% = 512
446( poti da analitice diferite pt. Taxa vamala si
com. vamal
- achitare marfa
401=512
in jurnalul de tva apare ca orice alt tva deductibil

Ministerul Finantelor Publice (MFP) a reintrodus pentru o perioada determinata, sistemul de plata a taxei pe valoarea adaugata aferenta importurilor din state non-UE la organele vamale.