avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decontul de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decontul de tva

Buna ziua!!!!
Am o mare rugaminte la dumneavoastra...daca ma puteti ajuta bineinteles..
Firma este platitoare de TVA. Ce inregistrari contabile se fac pentru o factura (achizitii de marfuri) din INDIA?...si unde se regasesc sumele din factura in decontul de TVA (pe ce pozitii)?
Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 19:23, 19 Iulie 2008
Rândul 17 - se înscriu informaţiile din Jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare şi taxa pe valoarea adăugată deductibilă aferentă achiziţiilor din ţara de bunuri şi servicii taxabile cu cota de 19% [SDF: achizitii interne cu 19%], precum şi baza de impozitare şi taxa aferentă importurilor care nu se încadrează în prevederile art. 157 alin. (4) şi (5) din Codul fiscal [SDF: intra importurile pentru care se achita TVA 19% in vama; pt perioada 15.04.2007-31.12.2008], pentru care exigibilitatea intervine în perioada de raportare.


Vezi Decont 300

ACHIZIŢII DE BUNURI/SERVICII ÎN INTERIORUL ŢÃRII ªI IMPORTURI, ACHIZIŢII INTRACOMUNITARE SCUTITE SAU NEIMPOZABILE
17 Achiziţii de bunuri şi servicii taxabile cu cota de 19%


contabilizare
intrare marfa 371= %
401
446 ( val taxe vamale + comision vamal )

-achitare TVA, Taxe vamale, Comision vamal
% = 512
4426
446( poti da analitice diferite pt. Taxa vamala si
com. vamal
- achitare marfa
401=512
in jurnalul de tva apare ca orice alt tva deductibil

Ministerul Finantelor Publice (MFP) a reintrodus pentru o perioada determinata, sistemul de plata a taxei pe valoarea adaugata aferenta importurilor din state non-UE la organele vamale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura care contine 4426 din vama OOANA1977 OOANA1977 Buna seara as vrea sa va intreb cum se inreg o facture care contine tva platit in vama si taxe vamale la taxe vamale am optiune de tva 24%, iar la tva 4426 ... (vezi toată discuția)
Tva non ue SfetcuArabela SfetcuArabela Buna seara, Am o factura de achizitii din Turcia. Puteti sa imi spuneti va rog frumos in ce rubrica trebuie sa inregistrez TVA aferent in Jurnalul de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 300 previas previas Am o nelamurire la completatea declaratiei 300 am bunuri achizitionate supuse masurilor de simplificare (taxare inversa),intrebarea este :la randul 10 pun ... (vezi toată discuția)