avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru alcoolemie la volan

Buna ziua, nu sunt un consumator de meserie, beau doar la ocazii si f putin, asadar intr-o seara cand am fost la rude la tara am consumat ceva bere si gin. Recunosc ca in seara respectiva m-am ametit si mi-a fost si rau. Am dormit doar 2 sau 3 ore iar dimineata la ora 7 m-am pornit spre casa. Am fost oprit de politie pt un control de rutina, agentul vazand ca sunt cam palid, mi-a pus fiola unde a iesit 0.43, deci putin peste limita. Mentionez ca am fost f cuminte si nu m-am opus, ba chiar am recunsocut ca am consumat alcool cu o seara inainte. Mi-au fost recoltate 2 probe biologice, rezultatul fiind 0.90, respectiv 0.75, deci prima proba peste limita legala iar a doua sub limita legala.
Mi s-a facut dosar penal pe care l-au trimis la parchet (acum 3 saptamani)
Mentionez ca nu am antecedente, nu am mai avut probleme cu politia, de felul meu fiind o pers linistita.
Intrebarea mea este ce se va intampla cu permisul, se va anula sau suspenda pt 90 de zile? avand in vedere ca nu am un avocat care sa ma reprezinte?

Multumesc frumos!
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Iunie 2011
alecspc, utilizator
Cel mai recent răspuns: alecspc , utilizator 17:19, 8 Septembrie 2011
Revin dupa luuung timp de batai de cap si asteptat (chin nu alta, chin) cu vesti, am primit azi prin posta o instiintare de la parchet in care mi se zice ca AM FOOST SCOS DE SUB URMARIRE PENALA si se aplica o sanctiune cu caracter administrativ (nu va aparea nimic in cazier), amenda 1000 ron si cheltuieli judiciare de 830 ron, deci 1830 ron trebuie sa platesc. intrebarea mea e daca imi dau permisul acum sau trebuie sa astept 3 luni incepand de acum? in aceaa instiintare nu zice nimic de 3 luni.
azi am platit amenda, am dus la politie ordonanta de S.U.P, urmand ca joi cand implinesc fix 4 luni de cand stau pe dreapta sa ma prezint la politie pt a afla daca imi dau permisul sau mai stau inca 3 luni.
si ca sa inchei acest topic, azi la fix 4 luni am fosty si miam ridicat permisul de la pol.

nu mai beti domnilor, ca nu merita!!!

multa bafta la toti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal - cand pot recupera permisul? crisu_10 crisu_10 Buna ziua.Vreau sa va explic si eu situatia mea.Am fost depistat in trafic cam akum 1 an si 2 luni.etilotest 0,84,probe biologice 1,25 respectiv ... (vezi toată discuția)
Accident si cercetare penala marian83 marian83 Buna ziua!Pe data de 28.12.2007 am facut un accident de circulatie minor,cele doua persoane aflata in cealalta masina au avut 0 zile de ingrijiri medicale.Eu ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta alcoolului, solutii posibile vezecs vezecs Buna ziua , Am fost depistat acum 3 luni de zile de organele de politie conducand pe un drum comunal sub influenta alcoolului.Acestia m-au oprit si m-au pus ... (vezi toată discuția)