Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale certificat de atestare fiscala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

certificat de atestare fiscala

Va rog sa-mi precizati ce act normativ prevede ca certificatul de atestare fiscala eliberat de finante in cazul radierii unei societati comerciale se elibereaza doar in urma unui control de fond. In codul de procedura fiscala precede doar ca se elibereaza in termen de 5 zile.
Nu exista o asemenea obligativitate. Dar nici nu poate fi impiedicat organul fiscal sa faca un asemenea control daca are chef, ca sa zic asa.
Nici nu se pune problema de a impiedica controlul, ci de faptul ca trag de timp fara sa-ti comunice, macar in linii mari cat dureaza controlul. De altfel cred ca ar trebui sa elibereze certificatul asa cum prevede codul de procedura fiscal. Ce ma intereseaza este cum pot sa le solicit ( in scris, prin sesizare, etc.) sa respecte termenul de 5 zile. Oricum in termenul de prescriptie fiscala pot constata prin control eventuale deficiente.