Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza formare profesionala

daca angajatorul il trimite pe salariat la un training, asta poate face obiectul unei clauze de formare profesionala?
aveti vreun model de astfel de clauza?
multumesc!
In Codul Muncii, este instituita o perioada minima in care salariatii care beneficiaza de programele de formare profesionala nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca. Aceasta perioada minima are o durata de 3 ani, ceea ce inseamna ca prin actul aditional avand ca obiect formarea profesionala se poate stabili si o durata mai mare.
Programul de formare profesionala initiat de catre angajator trebuie sa aiba o durata mai mare de 60 de zile.
george-neagu, moderator
george_neagu a scris:
Programul de formare profesionala initiat de catre angajator trebuie sa aiba o durata mai mare de 60 de zile.

@ george_neagu: cu tot regretul, Codul muncii s-a modifcat in aceasta privinta. In noua forma, nu mai exista o retrictie cu privire la durata pe care trebuie sa o aiba cursul.
monik a scris:

daca angajatorul il trimite pe salariat la un training, asta poate face obiectul unei clauze de formare profesionala?
aveti vreun model de astfel de clauza?
multumesc!

Da, poate face obiectul unei clauze de formare profesionala.
Un astfel de model gasiti aici
[ link extern ] /
Am primit completarea.
Prin trimiterea unui salariat la un training profesional, angajatorul suporta niste costuri, costuri ce trebuie amortizate.
Prin acest program, angajatorul isi pregateste personalul in vederea desfasurarii activitatilor, de aici rezultand un dublu castig, atat pentru salariat (perfectionare continua) cat si pentru angajator.
Este norma ca angajatorul sa se protejeze si sa solicite un act aditional la contractul de munca, pentru asi proteja "investitia".
In caz contrar, poate aparea urmatoarea situatie: angajatul X, proaspat scolarizat, isi gaseste la 5 zile de la finalizare curs, un alt job, mai bine renumerat (poate avand la baza proaspata scolarizare) si pleaca prin demisie....
Ce face angajatorul: pierde banii de curs si o persoana pregatita?...specializata!!

De regula, actul aditional, se semneaza inainte de inceperea cursurilor de specializare. Asfel angajatul, decide in cunostinta de cauza semnarea actului aditional si plecarea la curs, sau refuza plecarea.