Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza formare profesionala

daca angajatorul il trimite pe salariat la un training, asta poate face obiectul unei clauze de formare profesionala?
aveti vreun model de astfel de clauza?
multumesc!
In momentul in care participarea la cursuri de formare profesionala este initiata de angajator, pe cheltuiala acestuia, se incheie un act aditional prin care salariatul nu poate avea initiativa incetarii contractului de munca ptr. o anumita perioada de timp, stabilita prin acel act aditional.
Daca totusi salariatul in cauza doreste sa demisioneze, o poate face, insa va trebui sa suporte cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, proportional cu perioada nelucrata ( din perioada stabilita in respectivul act aditional ).