Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza profesionala

Buna ziua,
Sunt angajat la o companie cu capital german. Problema este ca pentru a-mi putea desfasura activitatea am fost trimis la compania mama, unde am beneficiat de un asa zis training. Am semnat o clauza pt. o suma de 5600 euro. Suma este reprezentata doar de costurile de cazare si diurna. Problema este ca eu vreau sa imi dau demisia dar am aceasta clauza. Tin sa precizez ca nu am avut vreun training sau ceva. Am stat lângă o persoană care lucrează in companie si l-am ajutat. Ce sanse sunt sa fiu pus sa plătesc restul sumei? Cum pot ei dovedi acest training atât timp cat nu am nici o diploma. Durata a fost de 3 luni.
Mulțumesc frumos și o zi frumoasa!
In situatia in care, nu se respecta de catre salariat perioada stabilita prin c.i.m.de a nu avea initiativa incetarii contractului individual de munca , acest lucru determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform contractului individual de munca.

Insa pentru a si exact ce legislatie este aplicabila dati-ne mai multe detalii despre societatea angajatoare - este din tara sau din stainatate - , continutul exact al clauzei etc.
Salutare,
Multumesc frumos pentru raspuns.
Problema care nu o inteleg este ca eu efectiv nu am beneficiat de nici o formare profesionala. Cheltuielile din clauza sunt cheltuielile cu diurna si cazarea, lucru care am inteles ca este obligatia companiei sa plateasca. Pe langa asta eu nu am fost langa un trainer sau ceva, nu am dat nici un test, pur si simplu am fost acolo si am lucrat. Principala tema este, unde este granita intre formare profesionala si delegatie normala? Din punctul meu de vedere, daca am stat ceva timp in Germania langa o persoana, nu inseamna ca am efectuat un training. Nu am specializare sau mai stiu eu ce.
Multumesc frumos si o zi frumoasa!
Formarea profesionala se finalizeaza cu un certificat de calificare sau de absolvire cu recunoastere nationala sau doar la nivelul acelui angajator.

Printre obiectivele formarii profesionale se numara si insusirea unor cunostinte avansate, metode si procedee moderne necesare pentru indeplinirea sarcinilor de serviciu

Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Sunt doua institutii total diferite, chiar daca un salariat poate fi delegat pentru participarea la un curs de formare profesionala.
Multumesc inca o data pentru raspuns.
Pe clauza scrie scolarizare profesionala dar nu am nici o diploma. Sa inteleg ca nu ar trebui sa imi fac griji? Ca nu am primit nici o scolariza sau ceva, doar am fost in delegatie.
Avand in vedere ca eu nu am semnat nici o foaie de prezenta sau program de curs sau altceva nu ar trebui sa fie considerata scolarizare. Mie mi sa nu fie ceva de gen plata de la compania din Romania catre compania mama ca plata pentru scolarizare, dar revin la ideea initiala ca eu nu am nici o diploma sau sa fi fost langa un trainer.
Multumesc frumos inca o data! O zi frumoasa!
vladislav05 a scris:

Problema care nu o inteleg este ca eu efectiv nu am beneficiat de nici o formare profesionala. Cheltuielile din clauza sunt cheltuielile cu diurna si cazarea, lucru care am inteles ca este obligatia companiei sa plateasca. Pe langa asta eu nu am fost langa un trainer sau ceva, nu am dat nici un test, pur si simplu am fost acolo si am lucrat. Principala tema este, unde este granita intre formare profesionala si delegatie normala? Din punctul meu de vedere, daca am stat ceva timp in Germania langa o persoana, nu inseamna ca am efectuat un training. Nu am specializare sau mai stiu eu ce.

Nu cunosc toate detaliile(interesati-va daca exista un contract ca acela despre care va pomenesc in cele ce urmeaza)dar pare ca ar fi vorba in cazul dat mai curand despre o detasare transfrontaliera,in cadrul careia ati desfasurat activităţi în statul membru de detaşare ,adica in Germania,în contextul mobilităţii intra-companii ,pe baza unui contract,incheiat intre firma mama din Germania si firma subsidiara din Romania la care lucrati ,ce poate cuprinde mai multe clauze referitore la obiect,cum ar fi furnizarea de personal pt . misiuni de lucru acolo pe anumite perioade de timp specificate ,sau traininguri.
Pe durata detaşării, angajatorul roman va suporta cheltuielile de transport şi cazare ale salariatului, şi, pe lângă salariul de bază al acestuia, şi o indemnizaţie lunară de detaşare.

In opinia mea,clauza pe care o aveti stipulata in contract de a suporta c/v acelor ch de transport si cazare este abuziva daca parasiti compania prin demisie daca va aflati in situatia descrisa de mine!
ContSters400311, utilizator