Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs la recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs la recurs

se poate face recurs la hotararea facuta de curtea de apel?recurs la recurs?de cate ori?
depinde ce a fost la curtea de apel. Daca s-a judecat recursul, nu mai exista nicio cale de atac ordinara, ci numai cai de atac extraordinare, cum ar fi revizuirea si contestatia in anulare, care au sanse practic zero de reusita.
Nu se poate face recurs la recurs.
Puteti descrie pe scurt situatia?
dosar penal judecat de judecatoria locala.inculpatul si asiguratorul fac recurs la curtea de apel.desi fiind parte vatamata in acest proces nu am facut recurs cu toate ca solutia ma nemultumeste.intrebam cat poate sa mai dureze rezolvarea definitiva a acestiu caz?va multumesc!
In principiu aceasta este ultima cale de atac.
Numai in cazul in care instanta de apel desfiinteaza hotararea data de prima instanta si trimite cauza spre rejudecare se va mai prelungi judecarea acestei cauze.
Cam 2-3 termene se acorda de obicei la Curtea de Apel, 2-3 luni, in general.