Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu inteleg f.bine la ce se refera... MA PUTETI AJUTA???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu inteleg f.bine la ce se refera... MA PUTETI AJUTA???

Buna ziua ! Am un proces de partaj,care a ajuns la faza de recurs,iar la incheiere s-a dat urmatoarea concluzie: " In ceea ce priveste exceptia inadmisibilitatii actiunii in constatare a caracterului de bun propriu al aparaturii medicale,instanta urmeaza sa o respinga,intrucat ne aflam intr-o actiune in realizare,respectiv a stingerii comunitatii de bunuri,in cadrul careia se pot stabili caracterul bunurilor,respectiv de comune sau proprii,acordand posibilitatea constatarii caracterului de bun propriu al unuia dintre soti."
nu aveti un avocat care v-a reprezentant in instanta? de ce nu-l intrebati pe dansul?
instanta a respins exceptia invocata.
Mi-a tras teapa !!! Asta e...
sa fim seriosi...; in traducere, instanta urmeaza a se pronunta in sensul constatarii caracterului de bun propriu /comun al aparaturii medicale; daca apreciaza ca fiind bun propriu nu va fi supus impartirii in actiunea de partaj, daca va constata calitatea de bun comun, aparatura medicala va fi supusa impartirii.
avocat Cristina Popescu