Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare de nume in acte - dupa casatoria cu un ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare de nume in acte - dupa casatoria cu un cetatean german

buna,
in august ma casatoresc in germania cu cetatean german;
as dori sa stiu ce acte trebuie schimbate dupa casatorie(in urma schimbarii numelui) si cat timp dureaza?
1. Dupa casatorie, certificatul emis de Germania se va transcrie in Romania-procedura dureaza aproximativ o luna,
2. Schimbarea actului de identitate....10 zile.
@petro _lore

In primul rand casa de piatra si sa fie cu noroc.
Nu stiu daca statul german iti schimba numele de familie actual in cel al sotului dupa casatorie.In Olanda femeia ramane cu numele de fata sau daca a avut alt nume anterior ramane cu acela.Ca atare eu va trebui ( daca vreau) sa-mi schimb numele de familie pe cale administrativa in Romania.
Procedura este urmatoarea ;
-te casatoresti si cu actul de casatorie german te prezinti la primaria de care apartii in Romania.Sa nu uiti sa il apostilezi pentru ca apostilarea se face numai in tara care a emis actul! Cu actul apostilat si tradus vii in Romania si il traduci. Cu originalul , o copie a originalului si copie certificat nastere , buletin te prezinti la starea civila si faci transcrierea.Asta poate dura pana la 1 luna.
- pasul doi : schimbarea numelui. Cu noul act de casatorie ( varianta romaneasca) probabil ca vrei sa schimbi numele .Vei avea nevoie de :
- copie si original buletin identitate valabil
-copie si original certificat casatorie romanesc si german
- copie si original certificat de nastere
- declaratie notariala a sotului ca este de acord sa ii purtati numele
- declaratie notariala din partea dvs ca doriti sa purtati acest nume
- cazier judiciar
-cazier fiscal
- cerere catre insitutia respectiva ca doriti acest lucru
-transcrierea in monitorul oficial
De taxa nu stiu exact sigur dar pot intreba o prietena care de abia ce a facut transcrierea in Romania si a schimbat si numele.

Dupa schimbarea numelui va puteti schimba buletinul d identitate, pasaportul iar ulterior in Germania restul actelor de rezidenta/cetatenie.
AlexaDankloff, utilizator
Cat priveste opostilarea actului de casatorie german intai m-as interesa daca e intr-adevar nevoie la Evidenta Personelor (la primarie).
Da este.La fel cum si in strainatate este obligatoriu apostilarea actelor romanesti.
M-am interesat eu la primaria de unde apartin si am obtinut acele informatii.
ei vad ca aici nu stie nimeni nimic concret despre schimbarea actelor dupa casatorie...trebuie sa mergi in rominia sa faci asta?