Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare de nume in acte - dupa casatoria cu un ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare de nume in acte - dupa casatoria cu un cetatean german

buna,
in august ma casatoresc in germania cu cetatean german;
as dori sa stiu ce acte trebuie schimbate dupa casatorie(in urma schimbarii numelui) si cat timp dureaza?
Nu neaparat. Certificatul de casatorie poate fi inscris la ambasada dau consulatul roman in jurisdictia caruia locuiti si vi se elibereaza certificatul de casatorie romanesc, iar cartea de identitate romaneasca poate fi reinnoita prin intermediul unui mandatar cu procura speciala autentificata la ambasada/consulat. Pasaportul se poate obtine prin intermediul ambasadei/consulatului.