Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... contestare declaratia 390
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

contestare declaratia 390

stie cineva ce argumente as putea folosi pentru a justifica nedepunerea declaratiei 390 in termen (trimestru aferent iportului intracomunitar) conform art. 219 alin. 1 lit. b ind 1 din OG 92/2003 privind cod. proc.fiscala?
e vorba de o firma mica, care a facut un import ocazional intracomunitar - un autoturism si a primit 12.000 Ron amenda 15 % din valoarea masinii...
Sti depus Decontul de TVA sau in Decontul special de TVA in care ati declarat livrari/achizitii intracomunitare de bunuri ?
Nu prea aveti argumente de a contesta.
Fiind un autoturism si fiind achizitie intracomunitara nu a trebuit sa recupereze TVA pt. ca si vanzatorul era platitaor..., astfel ca nu a trecut tranzactia in decontul de TVA - din acest motiv a si uitat de declaratia 390.
care este de fapt mobilul existentei acestei obligatii?
Va dau un exemplu si asa veti intelege
Alt Stat Membru
Romania
Livrare intra-comunitara, scutita de TVA Achizitie intra-comunitara, supusa TVA
taxabila
Data livrarii : 25/06/2007
Data achizitiei intra-comunitare: 25/06/20
Data facturii 29/06/2007
Faptul generator: 25/06/2007
Exigibilitatea: 29/06/2007
Livrarea este inclusa in
declaratia recapitulativa
aferenta trimestrului doi al anului 2007
Achizitia intra-comunitara se evidentiaza
in decontul de TVA pentru luna iunie
2007 sau pentru trimestrul doi al
anului 2007, precum si in
declaratia recapitulativa
aferenta trimestrului doi al anului 2007
Se poate face astfel o corelare intre livrarile intracomunitare efectuate in statul
membru de origine si achizitiile intracomunitare efectuate in Romania, pentru
trimestrul doi al anului 2007.

Se poate face astfel o corelare intre livrarile intracomunitare efectuate in statulmembru de origine si achizitiile intracomunitare efectuate in Romania, pentru trimestrul doi al anului 2007.
Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA vor depune declaraţia recapitulativă numai în trimestrul de raportare în care ia naştere exigibilitatea taxei pentru livrările/achiziţiile intracomunitare, precum şi pentru livrările şi achiziţilei în cadrul unei operaţiuni triunghiulare efectuate
ContSters42967, utilizator