avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general notificare decl.390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

notificare decl.390

Am si eu urmatoarea problema de rezolvat.
In 2007 am depus in trim.3 decl.390 "decl.recapitulativa privind achizitiile intracomunitare de bunuri".
Cand am fost la adm. sa depun decl.100,102 si 300 mi-au dat si o notificare cum ca nu am depus in decembrie 2007 declaratia recapitulativa 390.
Eu stiam ca se depune trimestrial, doar numai at cand sunt achizitii.
Si daca trebuie depusa ce declar?
In continuare trebuia depusa trimestrial?
Cel mai recent răspuns: krika8712 , utilizator 14:06, 23 Octombrie 2009
la decembrie 2007 era in vigoare Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 955 din 9 iunie 2006 pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularului "Declaraţie recapitulativă privind livrările/achiziţiile intracomunitare de bunuri"
publicat în Monitorul Oficial nr. 703 din 16 august 2006.

la pct 3 scrie

3. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA vor depune declaraţia recapitulativă numai în trimestrul de raportare în care ia naştere exigibilitatea taxei pentru livrările/achiziţiile intracomunitare, precum şi pentru livrările şi achiziţiile în cadrul unei operaţiuni triunghiulare efectuate.

la pct 5 scrie :
5. Notificarea persoanelor impozabile

5.1. După prelucrarea declaraţiilor recapitulative vor fi identificate:

- persoanele impozabile, care nu au depus declaraţia recapitulativă deşi în decontul de TVA sau decontul special de TVA au declarat livrări/achiziţii intracomunitare, potrivit pct. 4.1 lit. d);

- persoanele impozabile care au depus declaraţii recapitulative care prezintă erori, potrivit pct. 4.1 lit. a) - c).

5.2. Pentru persoanele impozabile prevăzute la pct. 5.1 se emit:

- notificări pentru nedepunerea declaraţiei;

- notificări pentru corectarea declaraţiei.

5.3. Notificările prevăzute la pct. 5.2 se emit până cel târziu la data de 25 a lunii următoare termenului legal de depunere a declaraţiei recapitulative.

Cam tirziu s-au sesizat ...
Poate totusi e o eroare sau altceva, pentru ca din cite stiu , la aceasta declaratie fiscul e foarte atent .
Sa-mi spuneti si mie cum ati rezolvat, va rog .





Sa intelegem ca nu ati mai avut achizitt din trim III.Daca nu ati avut, nu trebuia depusa.
achizitii nu ammai avut decat in trin III. Acum ce trebuie sa fac?
verificati in primul rand daca in decontul de TVA, nu ati trecut cumva din eroare vreo suma la rd.4si 15. Daca au fost intocmite corect, faceti adresa la fisc, mentionand ca nu ati mai efectuat nicio achizitie/livrare intracomunitara in aceasta perioada.
Am verificat si intradevar asa in declarat in nov.2007 la rd.4 si 14

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare declaratia 390 AVOCAT  NARTEA STEFAN  RECHTSANWALT  LAWYER AVOCAT NARTEA STEFAN RECHTSANWALT LAWYER stie cineva ce argumente as putea folosi pentru a justifica nedepunerea declaratiei 390 in termen (trimestru aferent iportului intracomunitar) conform art. 219 ... (vezi toată discuția)
Achizitii si livrari intracomunitare Madalina Pascu Madalina Pascu va rog mult sa ma ajutati cu o mare problema pentru mine.am o societate care face pentru prima data achizitii si livrari intracomunitare de marfa..am facut ... (vezi toată discuția)
Declaratia 390 - 2 declaratii in trim.ii ? Feni Feni Urmare a trecerii la perioada fiscala lunara, se pare ca pentru trim.II persoanele juridice care inregistreaza operatiuni intracomunitare vor depune pt trim ... (vezi toată discuția)