Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartire teren comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartire teren comun

Buna ziua.
As dori sa ma lamuriti si pe mine in ceea ce priveste situatia data.
Exista un duplex cu mai multi proprietari si o bucata de pamanat comuna aferenta acestui duplex.Fiecare isi cunoaste cota parte dar vrem sa impartim exact terenul sa stim care unde are.Ce trebuie facut?Si daca nu sunt de acord toti proprietarii, poate doar unul sa ceara impartirea terenului??....Si cum se imparte terenul in functie de cota parte?...multumesc anticipat!!
Pentru efectuarea împărţelii la oficiul cadastral teritorial se va solicita executarea planului divizării bunului.
Divizarea bunului imobil se face, de regulă, proporţional cotelor-părţi deţinute de fiecare coproprietar. La solicitarea coproprietarilor această proporţie poate fi încălcată (art. 361 C. civil).

Cu planul divizării va trebui sa va adresati notarului pentru perfectarea contractului de împărţire.În contractul de împărţire se va face trimitere la planul divizării, la numerele cadastrale ale noilor bunuri imobile si suprafeţele acestora. La contract se va anexa planul. Apoi va trebui sa va adresati la oficiul cadastral teritorial pentru înregistrarea bunurilor noi.

Partajul poate fi realizat si partial, doar fata de unul sau unii dintre coindivizari,
restul, la cererea lor, ramanand in indiviziune.
Cat este amprenta imobilului si cat este suprafata de teren ? Si cati coproprietari ? In cifre !
ContSters207188, utilizator
consilierjuridic_laura a scris:

Cu planul divizării va trebui sa va adresati notarului pentru perfectarea contractului de împărţire.În contractul de împărţire se va face trimitere la planul divizării, la numerele cadastrale ale noilor bunuri imobile si suprafeţele acestora. La contract se va anexa planul. Apoi va trebui sa va adresati la oficiul cadastral teritorial pentru înregistrarea bunurilor noi.

"Contractul de impartire" se numeste de fapt "Act de partaj voluntar", iar dupa semnarea lui, nu dvs. mergeti la OCPI pentru intabulare, ci notarul public are obligatia sa faca aceasta operatiune. Iar daca unul dintre coproprietari nu se prezinta la notar pentru incheierea actului, trebuie sa realizati partajul in instanta.
~ Conținut șters la cerere ~